top of page
Obrázek autoraLucie Vořechová

Cestování autem do zahraničí: Tipy a rady

Aktualizováno: 7. 7.


Chystáte se poprvé do zahraničí autem? Mám pro vás několik tipů a rad, na co se před cestou připravit a co nezapomenout zkontrolovat!


Cestování autem do zahraničí může být skvělou příležitostí k poznání nových míst a zážitkům. Pokud se však na cestu dobře nepřipravíte, může se z ní stát noční můra. Pojďme se společně podívat na to, na co se před cestou zaměřit, jak se vybavit a co dělat v případě, že se stane neočekávaná událost.


Čím se budeme zabývat?

Hyundai I40
Cestování autem: Tipy a rady

Před cestou


1. Zkontrolujte technický stav vozidla


Před cestou je důležité zkontrolovat technický stav vozidla. Zkontrolujte brzdy, pneumatiky, motor a další důležité součásti. Pokud zjistíte nějaké závady, nechte je co nejdříve opravit. Nejjednodušší je před delší cestou nechat vůz servisovat nebo se poradit se svým servisákem, zda je automobil schopný delšího cestování.


2. Seznamte se s místními pravidly silničního provozu


V každé zemi platí jiná pravidla silničního provozu. Před cestou si je pečlivě prostudujte, abyste se vyhnuli pokutám a nehodám.


3. Získejte potřebná povolení


Pokud cestujete do země, která není členem Evropské unie, budete muset získat potřebná povolení, například víza.


4. Vybavte se potřebnými doklady


Kromě řidičského průkazu a občanského průkazu si s sebou vezměte také platný cestovní pas, technický průkaz vozidla a pojistnou smlouvu.


5. Vytvořte si plán cesty


Před cestou si naplánujte trasu a zarezervujte si ubytování a případně i další služby. Důkladně naplánovaný itinerář s vyznačenými pauzami vám pomůže minimalizovat náklady na dopravu a neztrácet čas zbytečnými zajížďkami.

Autem do Nizozemska
Autem do Nizozemska

Během cesty


1. Dodržujte rychlostní limity

V každé zemi platí jiné rychlostní limity. Dodržujte je, abyste se vyhnuli pokutám a nehodám.


2. Buďte opatrní při jízdě v noci

V noci je viditelnost horší, proto buďte opatrní. Pokud cítíte únavu, raději si dejte pauzu a na chvíli si odpočiňte nebo požádejte spolucestující o zástup.


3. Plánujte si přestávky

Nejezděte celou cestu najednou. Plánujte si přestávky na odpočinek, občerstvení a protažení ztuhlých svalů.


4. Buďte připraveni na neočekávané události

Může se stát, že se na cestě setkáte například s nehodou nebo poruchou vozidla. Buďte na to připraveni. Mějte při ruce důležité kontakty a dokumenty k pojištění.


V případě neočekávané události


1. Zachovejte klid

V případě nehody nebo poruchy vozidla zachovejte klid a nedělejte unáhlená rozhodnutí.


2. Vyhněte se ohrožení

Pokud se stala nehoda, zůstaňte v autě a zapněte výstražná světla. Pokud se stala porucha vozidla, zastavte na bezpečném místě mimo silnici.


3. Zavolejte pomoc

Pokud se zranili lidé, zavolejte záchrannou službu. Pokud se vozidlo nepodaří opravit, zavolejte odtahovou službu.

Do Dolomit autem
Do Dolomit autem

Několik tipů a rad na cestu

  1. Když cestujete s dětmi, nezapomeňte i na jejich potřeby, jako jsou pohodlné sedačky a dostatek jídla a pití.

  2. Pokud cestujete s domácími mazlíčky, dělejte pravidelné pauzy, nezapomeňte jim dopřát dostatek vody a krmiva. Mějte na paměti, že cesta pro ně je mnohonásobně stresující, a tak se může stát, že vám v kleci nebo na zadní sedačce nechají dáreček. Buďte na to připraveni. A pokud se rozhodnete vyrazit do větší dálky bez toho, aby bylo zvíře zvyklé na cestování autem, raději ho nechte doma v klidu.

  3. Máte v plánu cestovat do horské oblasti? Nezapomeňte na zimní výbavu a případně i sněhové řetězy.

  4. V případě, že vyrazíte do míst, kde často dochází k vykrádání aut, pokuste se parkovat na rušných místech. Nejlepší však je se takovým oblastem raději vyhnout úplně.


Co vás často zajímá?


Jak si zpříjemnit dlouhou cestu autem?

Určitě si nezapomeňte do telefonu nahrát své oblíbené songy. Pokud se rádi vzděláváte, můžete si pustit podcast či třeba lekci cizího jazyka. A když máte rozečtenou knihu a rádi byste ji při cestě dorazili, není nic jednoduššího, než si uložit audio verzi a zpříjemnit si cestu poslechem.


Jak se připravit na dlouhou cestu?

Oblečte se do pohodlného oblečení. Tepláky, volné triko, teplá mikina a občas se hodí mít při ruce i bundu. Proč? Jako řidič si budete chtít dopřát studený čerstvý vzduch, abyste zůstali v pozoru. To se však nemusí líbit spolucestujícím. V tomto směru se nedá svítit a je lepší, aby se ostatní cestující přizpůsobili, než abyste ve vozidle měli teplo, které by kolébalo řidiče k spánku.


Vhodná je také otevřená obuv, abyste mohli ulevit nohám při celodenním sezení.

Nezapomeňte si přibalit dostatek jídla a pití, nepřehánějte to však s konzumací, aby se z pětihodinové cesty nestala desetihodinová kvůli zastávkám na toaletu každou půlhodinu.

Pokud jste spolujezdcem, přibalte si s sebou nějakou zábavnou hru, nainstalujte si do mobilu aplikace, které vás zabaví nebo hrajte slovní kopanou s ostatními spolucestujícími.

Když je to možné, střídejte se v řízení. Při delší cestě si můžete snadno klibnout nebo se přestat soustředit. Je lepší požádat o výměnu v řízení, než čelit, nedejbůh, dopravní nehodě kvůli nepozornosti.


S tím se pojí také to, že byste neměli jezdit celou cestu najednou. Že to zvládnete? To jste borci, ale je zbytečné riskovat. Když si uděláte přestávky, v klidu se nasvačíte, zajdete na toaletu, jistě se i sami, jakožto řidič, budete cítit lépe a pohodlněji, nemyslíte?


Seceda - jedno z nejkrásnějších míst Dolomit
Seceda - jedno z nejkrásnějších míst Dolomit

Co se dá hrát v autě?

Mezi známé hry patří Hádej, na co myslím, kdy si jeden hráč vymyslí věc, zvíře nebo osobu a ostatní hráči pokládají otázky, aby v co nejkratší době slovo uhádli.


Jak už jsem zmínila výše, fajn je také slovní kopaná. Řeknete slovo a druhý hráč vymyslí jiné, které bude začínat na písmena, na které vaše slovo končilo. Například: „Televize -> Zeměkoule -> Levandule", apod.


Pokud jste nadšenci do aut, můžete počítat značky vozů, které kolem vás projeli, nebo si určit jednu značku a hledat ji na silnici. Kdo auto dřív zpozoruje, vyhrává.


A poslední tip je Piknik. Začněte větou: „Chystám se na piknik a s sebou si beru…“ Každá osoba přidá jednu věc, kterou si vezme na piknik. Ostatní pak musí zopakovat vždy všechny vyjmenované věci a přidat k nim další. Věta začíná třeba: „Chystám se na piknik a s sebou si beru koloběžku, víno, dalekohled a…“ Kdo si to nezapamatuje, prohrál.


Co k svačině do auta?

Já mám nejraději na kousky nakrájenou zeleninu a ovoce. Osvěží vás a utlumí pachuť v ústech po delší cestě. Pokud si nakrájíte jablíčka, okurku, mrkev či papriku, nebudete drolit, což jistě ocení i majitel auta.


Hodí se také oříšky, müsli nebo proteinové tyčinky. Rychle zasytí, a když budete opatrní, nic nenadrobíte.


A jak už bývá zvykem, není nad pořádně vypečený kuřecí řízeček mezi dvěma krající chleba. Vegetarián si může třeba podobně připravit náhražku masa. Například v Lídlu dnes prodávají chutné vegetariánské řízky. Dejte však pozor na jejich strouhanku. Po usmažení se může drolit.


To by ode mě bylo pro dnešek vše. Nezbývá mi víc, než vám popřát příjemnou a hlavně bezpečnou cestu!

7 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page